streda 1. januára 2014

Láska. Přátelství. Bratislava. Praha. Brno. Random posledných týždňov.

Za sebou mám prvý mesiac blogovania a aj vďaka nemu mám pocit, že trval neuveriteľne dlho. Tu je random výber fotiek, ktoré som nemala kde inde zaradiť, ale chcem sa o ne podeliť. 

slowatch
 Na Urban Markete si užívam oddych, a tak zamyslene pozerám na mini vystúpenie Billy Barman. 
Foto Jolo zo Slowatch

Návštevy Bratislavy sa mi spájajú s určitými rituálmi, ktoré takmer vždy zopakujem. Jedným z nich je aj prechádzka na hradný vrch, kde nevynechám obzretie vlastnej vily Dušana Jurkoviča. Dozvedela som sa o nej vďaka výstave v brnenskej Jurkovičovej vile. Postavil ju v rokoch 1923-1924 v priestoroch bývalých záhrad vrámci malej vilovej kolónie, na ktorej sa spolupodieľal. Škoda, že Bratislava sa zatiaľ nevenuje systematickému mapovaniu architektúry, ako napr. projekt Brněnský architektonický manuál. Ale úplne mŕtve to nie je, pred pár dňami vyšiel prvý článok zo seriálu Bratislavké vily na SMEčku, kde sa okrem iného spomína kniha Vily nad Bratislavou. Musím sa po nej poobzerať! 

Hmota a tvar na Štetinovej ulici v Bratislave
Praha s Eliškou. Viac tu a tu.
Zaujímavo riešená fasáda, chcela by som vidieť odvnútra.
Hradešínska ulica, Vinohrady, Praha.


Stretnutia blízkeho druhu, alebo niečo na tému susedské vzťahy a peniaze. 
(Aj keď osobne som skôr za ten ľavý, vykazuje istú poetiku, rondokubizmus je sám o sebe dosť úchylný, a čerstvým vymaľovaním sa ešte viac zvýrazní dojem detskej stavebnice.)
Na Šafránce, Vinohrady, PrahaPozitívne susedské vzťahy. Na Friendly neighbourhood Veveří Xmass mass party pokukujem po jedle.
Foto Tomáš Gál.

Do nového roka veľa lásky a přátelství. Betlehem vytvorila Alina, odfotil Tomáš.

9 komentárov :

 1. študuješ niečo archi? či si len vášnivý pozorovateľ? :)
  ten dom na vinohradoch ma dostal, ako taká hmatateľná ukážka paradoxu života

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nie, ale je mi blízka. takých domov je veľmi veľa, začínam ich mapovať :)

   Odstrániť
 2. Odpovede
  1. najmä vo väčších slovenských a českých mestách je jej ozaj veľa, len sa treba naučiť pozerať na veci, ale čo by ma veľmi zaujímalo (už dlho), ako je na tom Krakov s medzivojnovou architektúrou, Poznám totiž len centrum, ale ak sa dostávaš aj do iných častí, tak možno si si všimla.

   Odstrániť
 3. každá fotka ma špecifickú atmo... ťažko ybrať iba jednu a okomentovať.. a ak by som sa chcela ku každej vyjadriť tak by som tu mala dlhy predlhý komentár :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kniha o vilach - skus v knihkupectve v SNG - myslim, ze som ju tam dnes videla...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tak ta fotka domu Na Šafránce je brutalni! Presne to vystihuje ceskou zazracnou schopnost "nedomluvit se", kazdopadne je to hodne zajimave na koukani ;)

  OdpovedaťOdstrániť